Kaskady Rodła
Każdy z nas słysząc słowo kaskady kojarzy, że chodzi o rodzaj wodospadu w którym woda spada z progu lub spływa po stopniach. Co jednak może oznaczać tajemnicze słowo "rodło"? Aby rozwikłać tę zagadkę przeniesiemy się w Beskid Śląski, do źródeł królowej rzek Polski - Wisły!
Kaskady Rodła to zespół kilkunastu naturalnych wodospadów i progów skalnych na potoku Wątrobnym.
Ich powstanie związane jest głównie z niszczącą działalnością potoku - erozją wgłębną oraz wsteczną. Ta pierwsza zwana też erozją denną prowadzi do pogłębienia koryta rzecznego. Działa w górnym biegu rzeki i jej efektem jest powstawanie dolin V-kształtnych. Z kolei erozja wsteczna powoduje cofanie się wodospadu w górę rzeki. Spadająca woda podcina próg skalny u jego podstawy, a położone wyżej skały odrywają się.
Skały osadowe budujące tę część Beskidu Śląskiego nazywamy fliszem karpackim, czyli naprzemianległymi warstwami skał pochodzenia morskiego: piaskowców, łupków, zlepieńców, mułowców, iłowców i innych.
Progi skalne zbudowane są z dwóch warstw skalnych:
- z warstwach godulskich (drobnoławicowe piaskowce i łupki, mniej odporne na erozję, tworzą niższe progi),
- z warstw istebniańskich (masywne piaskowce i zlepieńce - odporniejsze na erozje, tworzą wyższe wodospady).
U podnóża wodospadów znajdują się wyżłobione kotły eworsyjne, czyli inaczej kotły wirowe. Są to zagłębienia w korycie rzeki powstałe pod wodospadem w skutek niszczącej działalności materiału niesionego przez wodę.
Wysokość wodospadów waha się od 0,5 m do nawet 5 m i są uznawane za najwyższe w Beskidzie Śląskim.
Pomysłodawcą nadania nazwy „Kaskady Rodła” był Jan Krop, ówczesny przewodniczący Towarzystwa Miłośników Wisły - organizacji utworzonej przez ludność polską walczącą o zapewnienie Polakom praw mniejszości narodowej. Zakazane było posługiwanie się znakiem godła polskiego, więc wprowadzili symbol rodła w stylizowanej formie odtwarzający bieg Wisły (z zaznaczeniem Krakowa) jako symbol łączności z macierzą oraz zjednoczenia ziem polskich.
Kaskady Rodła można oglądać podążając niebieskim szlakiem pieszym na Baranią Górę z Wisły Czarnego, bądź poruszając się ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą na Babią Górę (jej trasa biegnie doliną Czarnej Wisełki na szczyt Baraniej Góry, skąd wraca doliną Białej Wisełki do Wisły Czarnego.
Komentarze
Prześlij komentarz